Jak odczytać zapis KTG?

Badanie kardiotokograficzne polega na jednoczasowej rejestracji akcji serca płodu, ruchów płodu i czynności skurczowej macicy . Dołączony do naszego zestawu pulsoksymetr pozwala dodatkowo monitorować tętno ciężarnej. Wyniki pomiarów przedstawione są w formie graficznej – linia ciągła łamana.

Poniższy prosty poradnik ma charakter czysto informacyjny dla pacjentek i nie stanowi wytycznych do samodzielnej oceny wyników badania !
Każdy zapis KTG powinien być oceniany indywidualnie przez profesjonalistów.

TOCO – czynność skurczowa macicy.
Na wykresie widoczna jest skala 0%-100% odpowiadająca nasileniu skurczy macicy. Im są one mocniejsze, tym wyższe zapisują się wzniesienia. Czasem występują sytuacje, że pacjentka nie odczuwa skurczy, które widać na wykresie – może to być spowodowane np. kopnięciami czy „rozpychaniem się” płodu. Macica jest jednym dużym mięśniem, a płód poprzez swoją ruchliwość rozciąga ten mięsień. Powoduje to powstanie naprężeń mechanicznych odbieranych przez czujnik TOCO jako skurcze.
Z uwagi na powyższe, bardzo rzadko obserwujemy zapisy KTG na których czynność skurczowa macicy w ciągu całego zapisu = 0% . Tak zwane skurcze przepowiadające Braxtona -Hicksa o natężeniu ok. 15-30 mmHg mogą być sporadycznie widoczne na wykresie w ostatnich tygodniach ciąży. W prawidłowym zapisie mocno nasilona, regularna czynność skurczowa powinna być nieobecna.

FMP – ruchy płodu.
W trakcie badania ciężarna sygnalizuje nam, że poczuła ruch poprzez naciśnięcie znacznika stópki, który wyświetla się na urządzeniu. W prawidłowym zapisie w ciągu 30 minut pacjentka powinna zasygnalizować minimum 5 ruchów płodu. Na wykresie zapisuje się to w postaci pionowych słupków.

MHR – tętno matki.
Dzięki zastosowaniu pulsoksymetru założonego na palec ciężarnej, mamy możliwość monitorowania tętna pacjentki. Prawidłowy zakres tętna z uwagi na zmiany ogólnoustrojowe zachodzące w ciąży wynosi: ok. 70-100/min . Jeśli wartości MHR pokrywają się z FHR oznacza to, że sonda FHR jest źle umieszczona na brzuchu i należy ją poprawić. Tak proste rozwiązanie pozwala nam uniknąć sytuacji w której sonda brzuszna nie monitoruje akcji serca płodu, tylko tętno ciężarnej !

FHR – akcja serca płodu.
Podstawowa czynność serca płodu w trakcie każdego zapisu KTG wykonywanego w III trymestrze, powinna mieścić się w zakresie 110-160 uderzeń/min (zielone pole na wykresie). Jeśli chodzi o oscylację czyli zmienność minutową, widoczną na wykresie jako wychylenia „górki i dołki”- wartość prawidłowa to 10-25 uderzeń/min zwana oscylacją falującą.

W ciągu trwającego 30 minut badania muszą wystąpić minimum 2 akceleracje. Deceleracje powinny być nieobecne. Akceleracje są to przyśpieszenia tętna płodu o co najmniej 15 uderzeń/min od podstawowej czynności serca płodu, trwające minimum 15 sekund. Deceleracje definiujemy jako zwolnienia tętna płodu o co najmniej 15 uderzeń/min od podstawowej czynności serca płodu, trwające minimum 15 sekund.

Podstawowa czynność serca płodu: na wykresie widoczna jako czerwona linia na zielonym tle wyznaczająca średnią czynność serca płodu pomiędzy akceleracjami i decelaracjami.

Tachykardia: sytuacja, w której podstawowa czynność serca płodu utrzymuje się powyżej 160 uderzeń/min przez co najmniej 10 minut.

Bradykardia: sytuacja, w której podstawowa czynność serca płodu utrzymuje się poniżej 110 uderzeń/min przez co najmniej 10 minut.

Zarówno w przypadku tachykardii jak i bradykardii należy natychmiastowo udać się do szpitala celem poszerzenia diagnostyki !

Podsumowując – prawidłowy, trwający 30 minut zapis KTG powinien spełniać poniższe kryteria:

1) Brak deceleracji.
2) Obecne minimum 2 – 3 akceleracje.
3) Podstawowa czynność serca płodu w zakresie 110-160 uderzeń/min.
4) Minimum 5 ruchów płodu.
5) Brak nasilonej czynności skurczowej macicy.
6) Oscylacja falująca.


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

ZGODA PACJENTA

NA WYKONYWANIE ANALIZ ZAPISÓW KARDIOTOKOGRAFICZNYCH (KTG) NA ODLEGŁOŚĆ

I. DANE PACJENTA

Imię (imiona) i nazwisko: ______________________________________________________________

PESEL (lub numer i rodzaj dokumentu tożsamości): __________________________________________

II. NAZWA I OPIS ŚWIADCZENIA ZDROWOTNEGO

Badanie kardiotokograficzne (KTG) polega na monitorowaniu akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy, za pomocą kardiotokografu. Badanie KTG wspomaga monitorowanie dobrostanu płodu. Badanie KTG nie zastępuje jednak regularnych wizyt ginekologiczno-położniczych ani innych obowiązkowych badań, które są istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia matki i dziecka.

Analiza zapisu kardiotokograficznego (KTG) na odległość polega na:

  1. odczytaniu przez osoby udzielające świadczeń zdrowotnych przesłanego przez Pacjentkę zapisu kardiotokograficznego, wykonanego przez Pacjentkę samodzielnie, za pomocą przenośnego kardiotokografu („Urządzenie”) i przesłanego do osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem Urządzenia,
  2. dokonaniu analizy zapisu, sporządzenia raportu z analizą zapisu KTG („Wynik KTG”) oraz przygotowaniu ewentualnych rekomendacji dla Pacjentki.

III. INFORMACJE DLA PACJENTA

Pacjentka oświadcza, że została wyczerpująco poinformowana i przyjmuje do wiadomości następujące informacje:

  1. Warunkiem sporządzenia wiarygodnej analizy zapisu KTG jest poprawne wykonanie badania KTG, a następnie przesłanie zapisu KTG przez Pacjentkę, zgodnie z instrukcją używania Urządzenia oraz udostępnionym Pacjentce regulaminem Serwisu www.telektg.pl , dostępnym pod linkiem: www.telektg.pl/regulamin („Regulamin”)
  2. Osoba udzielająca Pacjentce świadczeń zdrowotnych dokonuje analizy przesłanego przez Pacjentkę zapisu KTG. Osoba udzielająca Pacjentce świadczeń zdrowotnych nie ponosi jednak odpowiedzialności za prawidłowość lub wiarygodność sporządzonego przez Pacjentkę zapisu KTG. Pacjentka rozumie i akceptuje fakt, że ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie badania KTG oraz przesłanie jego zapisu. Pacjentka rozumie i akceptuje fakt, że nieprawidłowe wykonanie badania KTG może wpłynąć na Wynik KTG.
  3. Osoba udzielająca Pacjentce świadczeń zdrowotnych nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie analizy zapisu KTG lub sporządzenie analizy zapisu KTG nieodzwierciedlającego rzeczywistego stanu płodu, jeżeli wynika to z niespełnienia przez Pacjentkę wymogów lub naruszenia zasad określonych w instrukcji używania Urządzenia lub Regulaminie.
  4. Wykonanie badania KTG oraz analiza KTG na odległość jest narzędziem jedynie wspomagającym monitorowanie stanu zdrowia płodu. W żadnym przypadku nie zastępuje bieżącego nadzoru osoby prowadzącej ciążę, bezpośredniej konsultacji z lekarzem lub położną oraz badań kontrolnych.
  5. Niezależnie od udzielanego pacjentce świadczenia zdrowotnego, a także Wyniku KTG, w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek pogorszenia samopoczucia, wystąpienia niepokojących symptomów, słabszego odczuwania ruchów płodu lub innych niepokojących objawów, Pacjentka powinna natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
  6. Analizy zapisów KTG sporządzane są przez osoby udzielające świadczeń zdrowotnych wyłącznie w ich godzinach pracy, tj. codziennie, w godzinach 9:00 do 22:30. Spółka dokłada wszelkich starań, aby przesłać udostępnić Raport z analizą zapisu KTG na Placormie w ciągu 30 minut od momentu otrzymania pojawienia się zapisu KTG na Placormie, o ile zapis KTG zostanie przesłany przez Klientkę do godziny 22:30 danego dnia. W przypadku przesłania zapisu KTG po godzinie 22:30, Raport z analizą zapisu KTG Wynik KTG zostanie przesłany następnego dnia w godzinach pracy osób udzielających świadczeń zdrowotnych, tj. nawet po upływie 11 h od prawidłowego wysłania zapisu KTG, co Pacjentka akceptuje.
  7. W ramach analizy zapisu KTG na odległość nie zapewnia się Pacjentce stałej dostępności personelu medycznego, konsultacji lekarskich ani położniczych, ani też bieżącego analizowania zapisów KTG. Usługa jest świadczona wyłącznie w godzinach pracy osób udzielających świadczeń zdrowotnych, wskazanych w pkt 6 powyżej.
  8. W ramach analizy zapisu KTG na odległość nie gwarantuje się natychmiastowej reakcji osób udzielających świadczeń zdrowotnych. W przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze nagłym Pacjentka ma obowiązek natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, nie czekając na przesłanie Wyniku KTG.
  9. Osoba udzielająca Pacjentce świadczeń zdrowotnych nie ponosi odpowiedzialności za podanie przy rejestracji przez Pacjentkę błędnych, niekompletnych, nieprawdziwych, wprowadzających w błąd lub w inny sposób nieprawidłowych danych.
  10. Osoba udzielająca Pacjentce świadczeń zdrowotnych nie ponosi odpowiedzialności za postępowanie Pacjentki, w związku z otrzymanym Wynikiem KTG, w tym za nieskorzystanie z konsultacji lekarskiej w przypadku odbiegającego od normy Wyniku KTG.

Data i podpis Pacjentki

10.10.2024 __________________

Data i podpis osoby odbierającej zgodę

IV. OŚWIADCZENIE PACJENTA O ZGODZIE NA WYKONANIE ANALIZ KTG

Dobrowolnie wyrażam zgodę na wykonywanie analiz zapisu kardiotokograficznych (KTG) na warunkach szczegółowo przedstawionych w zgodzie przez okres abonamentu, wykupionego przeze mnie w Serwisie TELEKTG, dostępnym pod linkiem: www.telektg.pl .

Data i podpis Pacjentki

__________________

Data i podpis osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych

V. OŚWIADCZENIA PACJENTA

  1. Oświadczam, że nie zataiłam informacji dotyczących stanu zdrowia, wyników wykonanych badań, chorób towarzyszących, uczuleń oraz dotychczasowego leczenia.
  2. Niniejszym oświadczam, iż zapoznałem się z treścią niniejszego formularza oraz zostałam wyczerpująco poinformowana o proponowanym świadczeniu zdrowotnym.
  3. Oświadczam, iż miałam możliwość zadawania pytań dotyczących proponowanego świadczenia zdrowotnego, za pośrednictwem danych kontaktowych wskazanych w Regulaminie Serwisu. W przypadku zadania takich pytań, otrzymałam odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości.
  4. Czuję się dostatecznie poinformowana i oświadczam, że świadomie podjęłam decyzję o przekazaniu wykonanego przeze mnie zapisu kardiotokograficznego (KTG) do przeprowadzenia jego analizy na odległość.

Data i podpis Pacjentki

__________________

Data i podpis osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych