Badanie kardiotokograficzne polega na jednoczasowej rejestracji akcji serca płodu, ruchów płodu i czynności skurczowej macicy . Dołączony do naszego zestawu pulsoksymetr pozwala dodatkowo monitorować tętno ciężarnej. Wyniki pomiarów przedstawione są w formie graficznej – linia ciągła łamana.
Poniższy prosty poradnik ma charakter czysto informacyjny dla pacjentek i nie stanowi wytycznych do samodzielnej oceny wyników badania !
Każdy zapis KTG powinien być oceniany indywidualnie przez profesjonalistów.
TOCO – czynność skurczowa macicy.
Na wykresie widoczna jest skala 0%-100% odpowiadająca nasileniu skurczy macicy. Im są one mocniejsze, tym wyższe zapisują się wzniesienia. Czasem występują sytuacje, że pacjentka nie odczuwa skurczy, które widać na wykresie – może to być spowodowane np. kopnięciami czy „rozpychaniem się” płodu. Macica jest jednym dużym mięśniem, a płód poprzez swoją ruchliwość rozciąga ten mięsień. Powoduje to powstanie naprężeń mechanicznych odbieranych przez czujnik TOCO jako skurcze.
Z uwagi na powyższe, bardzo rzadko obserwujemy zapisy KTG na których czynność skurczowa macicy w ciągu całego zapisu = 0% . Tak zwane skurcze przepowiadające Braxtona -Hicksa o natężeniu ok. 15-30 mmHg mogą być sporadycznie widoczne na wykresie w ostatnich tygodniach ciąży. W prawidłowym zapisie mocno nasilona, regularna czynność skurczowa powinna być nieobecna.
FMP – ruchy płodu.
W trakcie badania ciężarna sygnalizuje nam, że poczuła ruch poprzez naciśnięcie znacznika stópki, który wyświetla się na urządzeniu. W prawidłowym zapisie w ciągu 30 minut pacjentka powinna zasygnalizować minimum 5 ruchów płodu. Na wykresie zapisuje się to w postaci pionowych słupków.
MHR – tętno matki.
Dzięki zastosowaniu pulsoksymetru założonego na palec ciężarnej, mamy możliwość monitorowania tętna pacjentki. Prawidłowy zakres tętna z uwagi na zmiany ogólnoustrojowe zachodzące w ciąży wynosi: ok. 70-100/min . Jeśli wartości MHR pokrywają się z FHR oznacza to, że sonda FHR jest źle umieszczona na brzuchu i należy ją poprawić. Tak proste rozwiązanie pozwala nam uniknąć sytuacji w której sonda brzuszna nie monitoruje akcji serca płodu, tylko tętno ciężarnej !
FHR – akcja serca płodu.
Podstawowa czynność serca płodu w trakcie każdego zapisu KTG wykonywanego w III trymestrze, powinna mieścić się w zakresie 110-160 uderzeń/min (zielone pole na wykresie). Jeśli chodzi o oscylację czyli zmienność minutową, widoczną na wykresie jako wychylenia „górki i dołki”- wartość prawidłowa to 10-25 uderzeń/min zwana oscylacją falującą.
W ciągu trwającego 30 minut badania muszą wystąpić minimum 2 akceleracje. Deceleracje powinny być nieobecne. Akceleracje są to przyśpieszenia tętna płodu o co najmniej 15 uderzeń/min od podstawowej czynności serca płodu, trwające minimum 15 sekund. Deceleracje definiujemy jako zwolnienia tętna płodu o co najmniej 15 uderzeń/min od podstawowej czynności serca płodu, trwające minimum 15 sekund.
Podstawowa czynność serca płodu: na wykresie widoczna jako czerwona linia na zielonym tle wyznaczająca średnią czynność serca płodu pomiędzy akceleracjami i decelaracjami.
Tachykardia: sytuacja, w której podstawowa czynność serca płodu utrzymuje się powyżej 160 uderzeń/min przez co najmniej 10 minut.
Bradykardia: sytuacja, w której podstawowa czynność serca płodu utrzymuje się poniżej 110 uderzeń/min przez co najmniej 10 minut.
Zarówno w przypadku tachykardii jak i bradykardii należy natychmiastowo udać się do szpitala celem poszerzenia diagnostyki !
Podsumowując – prawidłowy, trwający 30 minut zapis KTG powinien spełniać poniższe kryteria:
1) Brak deceleracji.
2) Obecne minimum 2 – 3 akceleracje.
3) Podstawowa czynność serca płodu w zakresie 110-160 uderzeń/min.
4) Minimum 5 ruchów płodu.
5) Brak nasilonej czynności skurczowej macicy.
6) Oscylacja falująca.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
I. DANE PACJENTA
Imię (imiona) i nazwisko: ______________________________________________________________
PESEL (lub numer i rodzaj dokumentu tożsamości): __________________________________________
II. NAZWA I OPIS ŚWIADCZENIA ZDROWOTNEGO
Badanie kardiotokograficzne (KTG) polega na monitorowaniu akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy, za pomocą kardiotokografu. Badanie KTG wspomaga monitorowanie dobrostanu płodu. Badanie KTG nie zastępuje jednak regularnych wizyt ginekologiczno-położniczych ani innych obowiązkowych badań, które są istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia matki i dziecka.
Analiza zapisu kardiotokograficznego (KTG) na odległość polega na:
III. INFORMACJE DLA PACJENTA
Pacjentka oświadcza, że została wyczerpująco poinformowana i przyjmuje do wiadomości następujące informacje:
Data i podpis Pacjentki
10.10.2024 __________________
Data i podpis osoby odbierającej zgodę
IV. OŚWIADCZENIE PACJENTA O ZGODZIE NA WYKONANIE ANALIZ KTG
Dobrowolnie wyrażam zgodę na wykonywanie analiz zapisu kardiotokograficznych (KTG) na warunkach szczegółowo przedstawionych w zgodzie przez okres abonamentu, wykupionego przeze mnie w Serwisie TELEKTG, dostępnym pod linkiem: www.telektg.pl .
Data i podpis Pacjentki
__________________
Data i podpis osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych
V. OŚWIADCZENIA PACJENTA
Data i podpis Pacjentki
__________________
Data i podpis osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych